Opalovací krémy

Opalovací krémy jsou jedním z nejdůležitějších produktů pro ochranu pokožky před slunečním zářením. Sluneční paprsky obsahují UV záření, které může poškodit DNA buněk pokožky a způsobit záněty, popáleniny a dokonce i rakovinu kůže. Používání opalovacího krému je důležité nejen pro prevenci těchto zdravotních rizik, ale také pro zachování mladistvé a zdravé pokožky

Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem

Jak fungují opalovací krémy

Opalovací krémy fungují jako bariéra mezi vaší pokožkou a slunečním zářením. Obsahují chemické filtry, které absorbuji UV záření a přeměňují ho na tepelnou energii, a fyzikální filtry, které odrážejí UV záření pryč od pokožky.

Jak vybrat správný opalovací krém

Při výběru opalovacího krému byste měli zohlednit několik faktorů, včetně typu pokožky, vašeho pobytu na slunci a faktoru ochrany proti slunečnímu záření (SPF).

Typ pokožky: Lidé s citlivou pokožkou by měli zvolit opalovací krém s vyšším faktorem ochrany proti slunečnímu záření a bez chemických filtrů, které mohou způsobit podráždění. Pokud máte mastnou pokožku, vyberte si opalovací krém s lehkou texturou, která nezanechává mastný pocit.

Pobyt na slunci: Pokud plánujete trávit více času venku, zvolte opalovací krém s vysokým faktorem ochrany proti slunečnímu záření (SPF). Pokud se budete potit nebo plavat, zvolte voděodolný opalovací krém.

Faktor ochrany proti slunečnímu záření (SPF): Faktor ochrany proti slunečnímu záření (SPF) určuje, jak dlouho můžete být na slunci bez popálení. Výrobci obvykle doporučují používat opalovací krém s minimálně 30 SPF pro každodenní použití a s 50+ SPF pro dlouhodobý pobyt na slunci.

Jak používat opalovací krém

Použití opalovacího krému je důležité pro ochranu vaší pokožky před slunečním zdravím a snížení rizika zdravotních problémů. Několik tipů na správné použití opalovacího krému:

 1. Nanášejte opalovací krém alespoň 15 minut před vystavením slunci, aby měl čas se vstřebat.

 2. Nanášejte opalovací krém rovnoměrně na všechny části těla, které budou vystaveny slunci, včetně obličeje, krku, rukou a nohou.

 3. Opalovací krém by měl být nanášen každé 2 hodiny nebo po každém koupání nebo potení.

 4. Používejte dostatečné množství opalovacího krému. Pro celé tělo by mělo stačit asi 1 uncová (30ml) dávka opalovacího krému.

 5. Pokud používáte make-up, můžete si po nanášení opalovacího krému nanést i make-up. Mnoho make-up produktů obsahuje ochranu proti slunečnímu záření.

 6. Ujistěte se, že používáte opalovací krém i v oblačném počasí. UV paprsky mohou pronikat i skrz mraky a způsobovat poškození pokožky.

 7. Pokud se budete potit nebo plavat, naneste novou vrstvu opalovacího krému.

 8. Pokud se opalujete v oblastech s vysokou nadmořskou výškou nebo v oblastech s vyšším UV indexem, použijte opalovací krém s vyšším faktorem ochrany proti slunečnímu záření.

Zde je několik zajímavých faktů o UV záření:

 1. UV záření se skládá ze tří typů paprsků: UV-A, UV-B a UV-C. UV-C paprsky jsou nejnebezpečnější, ale nemají na Zemi žádný význam, protože se absorbuje atmosférou.

 2. UV-A paprsky pronikají hlouběji do kůže a mohou přispět k jejímu stárnutí. UV-B paprsky jsou zodpovědné za spálení a mohou přispět k rozvoji rakoviny kůže.

 3. Kůže obsahuje melanin, pigment, který dává pokožce barvu a pomáhá chránit před UV zářením. Když jsme vystaveni UV záření, naše tělo produkuje více melaninu, což způsobuje opálení.

 4. Některé osoby jsou náchylnější na škodlivé účinky UV záření než jiné. Lidé s lehkou pokožkou a světlými vlasy jsou obecně náchylnější na spáleniny a větší riziko rozvoje rakoviny kůže.

 5. UV záření může mít také pozitivní účinky na tělo. Například UV-B záření aktivuje tvorbu vitamínu D v kůži, což pomáhá udržovat zdravé kosti a imunitní systém.

Kromě použití opalovacího krému je důležité chránit pokožku i dalšími způsoby, jako jsou nošení klobouků, oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a vyhýbání se slunci v době největšího UV záření, které obvykle přichází od 10 do 16 hodin.